"Pan Jowialski" (2011)

Maria Nowak Drukuj

 8, 9 i 12 czerwca 2011 roku Szkolne Koło Teatralne „Carpe Diem” przedstawiało na sali widowiskowej CKTiS swą nową sztukę pt. „Pan Jowialski” A. Fredry.


My też tam byliśmy, boki ze śmiechu zrywaliśmy, a zdjęcia można oglądnąć w Galerii. Gratulujemy opiekunce koła mgr Elżbiecie Karelus i wszystkim aktorom oraz grupie technicznej kolejnej wspaniałej premiery.

„Pan Jowialski” to jedna z najlepszych komedii Aleksandra Fredry, zwana „sfinksem naszej literatury”. Dzieło odbiega od głównego nurtu romantycznego, jest to komedia intrygi- typowa dla oświecenia. Nie chodzi w niej o fabułę, lecz o wielostronne przedstawienie postaci, takich jak Pan Jowialski czy Pani Jowialski....

Sztuka jest też skarbnicą przysłów, a jej ponadczasowy, czasem absurdalny humor, bawi do dzisiaj. Ludmir- młody literat, znudzony blichtrem środowiska, w którym się obraca- opuszcza miasto w poszukiwaniu tematów do nowej książki. Towarzyszy mu Wiktor-adept malarstwa. Obaj przypadkiem trafiają do Pustakówki, domu rodziny Jowialskich. Właściciel majątku, stary Jowialski, to niestrudzony gawędziarz, który żartem stara się pokonać otaczającą go obłudę. Wraz z przybyciem gości życie we dworze Jowialskich nabiera niespodziewanego tempa. Gospodarze próbują bawić się kosztem Ludmira, wmawiając mu, że jest sułtanem. Nie pamiętają jednak, że „kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”, młody literat bowiem podejmuje bowiem zabawę kpiąc sobie z mieszkańców Pustakówki. Ostatecznie i Ludmir wpada po uszy, bo zakochuje się w „romansowej” Helenie, odnajduje także swą matkę, Szambelanowa zaś swe zaginione dziecko. Tylko Janusz rozpacza za straconą narzeczoną, choć na pocieszenie zostaje mu wieś.…

Sztuką ta to przede wszystkim świetne teksty. Publiczność co chwila wybuchała salwami śmiechu. Była to także zasługa dobrze dobranej obsady- każdy wpisał się w swą rolę nadając jej niepowtarzalnego uroku. Na szczególną pochwałę zasługuje Mirosław Płonka –odtwórca Pana Jowialskiego, ale także pozostali aktorzy dali popis swoich możliwości.

Myślę, że pani mgr Elżbieta Karelus, która w tym roku świętuje 10-lecie pracy z Carpe Diem, może być zadowolona: kolejna sztuka –kolejny sukces!

 

Obsada:

Pan Jowialski – Mirosław Płonka

Pani Jowialski – Julia Moskwa

Ludmir – Kamil Różański

Wiktor - Dawid Buła

Janusz – Piotr Kawaler

Helena – Iwona Morek

Szambelanowa – Marta Weber

Szambelan – Maciej Stanuch

Żołnierz – Mateusz Żmija

Lokaj – Krzysztof Kukuła

 

Sekcja techniczna:

Suflerzy: Izabela Madeja, Justyna Gaczorek

Światło i muzyka: Dawid Pająk

Dekoracje: Justyna Brańka, Renata Dragan, Kinga Faber, Patrycja Karelus, Elżbieta Kotyrba, Kinga Matuła, Paulina Pajdzik, Irena Zajda.

 

 

 

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika
ul. A. Mickiewicza 9
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 33-8766-526
faks. 33-8766-526
e-mail: lokalwaria@iap.pl

http://www.lokalwaria.pl

Regon 356549345. NIP 551-23-14-307