30 lat minęło, czyli jubileusz "Carpe diem"

Opublikowano: piątek, 14 sierpień 2020 Maria Nowak

Gdyby nie epidemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów i zamierzeń, w Kole Teatralnym „Carpe diem” trwałyby obecnie gorączkowe przygotowania

do wystawienia kolejnej sztuki i świętowania trzydziestolecia jego istnienia w kalwaryjskim liceum. Niestety, pandemia uniemożliwiła na razie realizację tych przedsięwzięć. Miejmy nadzieję, że uda się je doprowadzić do skutku we wrześniu, a na razie przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia z historii „Carpe diem”...

 
Koło Teatralne, działające obecnie w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej, zostało założone w kalwaryjskim liceum w 1990 r. Ówczesny dyrektor szkoły mgr Tadeusz Bębenek ogłosił jego utworzenie na początku roku szkolnego 1990/91. Opiekunką szkolnej grupy teatralnej została nauczycielka biologii mgr Ewa Starzak. Koło zrzeszało na początku niewielką liczbę osób, potem systematycznie jego członków przybywało. W 1996 r. ogłoszono konkurs na jego nazwę. Wybrano propozycję Katarzyny Starzak  - Carpe diem, co po łacinie znaczy ‘chwytaj dzień, ciesz się tym, co dziś’.

Pierwszym przedstawieniem szkolnego teatru była sztuka A. Fredry Consilium facultatis. W następnym roku wystawiono Proces poety i bajkę dla dzieci E. Szelburg-Zarembiny Śladami kuli-zgaduli, a w 1992 r. miniaturę napisaną przez członków koła (M. Róg i P. Tokarskiego) o problemach dorastającej młodzieży, zatytułowaną Powrót do przyszłości.

Życzliwe przyjęcie przedstawień przez publiczność zachęciło członków Carpe diem do podjęcia się realizacji bardziej ambitnych przedstawień. Pierwszy wybór padł na słynny musical Skrzypek na dachu. Realizacja tego spektaklu była od dawna marzeniem opiekunki koła pani Ewy Starzak, tak więc po adaptacji scenariusza i zmianie tytułu na „Anatewka”, przystąpiono do pracy nad spektaklem. Okazał się wielkim sukcesem i został przyjęty entuzjastycznie przez widzów. Jeszcze niedawno śp. Dyrektor Tadeusz Bębenek wspominał z rozrzewnieniem, jakie wyjątkowe emocje i wzruszenia towarzyszyły mu podczas wystawienia tego musicalu...

Repertuar Carpe diem w kolejnych latach obejmował realizacje sztuk polskich i obcych dramatopisarzy – były to m. in. Romeo i Julia, Damy i huzary, Skąpiec. Sięgano też po popularne wodewile, m. in. Góralską młodość, która w 1996 r została owacyjnie przyjęta przez widzów podczas  „Dni Kalwarii”.

W swoich dziejach koło nie tylko wystawiało spektakle dla lokalnej społeczności, ale również  zdobywało laury na Wojewódzkich Przeglądach Teatralnych (pierwszy, drugi, czwarty i szósty tytuł).

W roku 2000 prof. Ewa Starzak zakończyła dziesięcioletni okres opieki na kołem, a pieczę nad Carpe diemprzejęła polonistka mgr Elżbieta Karelus. Od 2001 roku koło funkcjonuje w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pod nowym kierownictwem kontynuuje realizację spektakli teatralnych, które  pod koniec każdego roku szkolnego prezentowane są na deskach kalwaryjskiego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki (a wcześniej w auli Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów), gromadząc na widowni społeczność szkolną, przedstawicieli lokalnych władz oświatowych i samorządowych, uczniów szkół podstawowych i mieszkańców gminy oraz wszystkich, coraz liczniejszych, sympatyków Carpe diem.

Młodzi aktorzy, pod czujnym okiem swojej opiekunki, odważnie mierzą się z tekstami komedii Szekspira, Fredry, Moliera, Wilde’a. Realizują pełne humoru sztuki teatralne Drdy, Brandona i Goldoniego, dzięki którym mogą w pełni zaprezentować widzom swoje umiejętności aktorskie, a nierzadko także wokalne i taneczne.

Oprócz  spektakli z udziałem członków koła powstają również inne widowiska, m. in. w Bibliotece Publicznej im. S. Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej: w roku 2000 – Zaczarowana dorożka, w 2003  – Idzie żołnierz borem, lasem. W 2004 r. przygotowano  inscenizację z okazji otwarcia hali sportowej przez ZSiPO, a w 2011 r. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wystawiona została w Wadowicach sztuka Alexa Testy i ks. Marcina Schmidta Przemiana- Brat naszego Boga.

Członkowie teatru szkolnego odnosili też sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Wadowicach. Nie sposób nie wymienić tu choćby Izabeli Malcher, która doszła do eliminacji wojewódzkich, jak też Eweliny Dobrewskiej, Macieja Zięby czy Doroty Zajdy, którzy dzięki swojemu talentowi zajmowali czołowe miejsca w etapie powiatowym konkursu.

Dzięki pracy w kole teatralnym młodzi aktorzy mieli też okazję spotkać, bliżej poznać i zyskać życzliwość takich  gwiazd teatru i kina jak: Alina Janowska, Henryk Talar, Anna Samusionek, Yanina, Edward Żentara  oraz p. Leokadia Wyspiańska - synowa artysty.

W ciągu trzydziestu lat działalności Carpe diem przewinęło się przez nie setki uczniów, którzy mogli realizować tu swoje aktorskie pasje, spełniać marzenia o występach na deskach teatru. I choć długie przygotowania do wystawienia sztuk niejednokrotnie wiążą się z dużym stresem,  napięcie sięga zenitu, zdarzają się chwile wzlotów i upadków i nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak trzeba, to jednak wszystko to zawsze rekompensują oklaski i gratulacje publiczności po zakończeniu każdego występu.

Dla wielu młodych aktorów kalwaryjskiego liceum działalność w kole pozostawiła w pamięci bardzo miłe wspomnienia, dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć. Ze wzruszeniem opowiadają oni o rodzinnej atmosferze, szczególnym poczuciu wspólnoty i nawiązaniu przyjacielskich relacji, które trwają do dziś. Jest też kilka teatralnych małżeństw. A w tym momencie na deskach teatru będzie grać drugie lub nawet trzecie pokolenie młodych aktorów...

A widzowie? Co roku z niecierpliwością oczekują kolejnych spektakli, zachwycają się grą młodych adeptów sztuki aktorskiej, scenografią, oprawą muzyczną, kostiumami. I gromkimi brawami wyrażają uznanie dla ogromu pracy wkładanego w przygotowanie kolejnych premier.

Z okazji jubileuszu trzydziestolecia istnienia koła Carpe diem życzymy, aby przez następne lata niezmiennie pozostawało piękną wizytówką naszej szkoły i przyciągało kolejne rzesze zarówno utalentowanych członków jak i sympatyków szkolnego teatru.

Spektakle w latach 1990- 2000 wystawione pod opieką mgr Ewy Starzak:

1990 – „Consilum facultatis’” wg A. Fredry

1991 – „Proces poety”, „Śladami kuli zgaduli” wg E. Szelburg-Zarembiny

1992 – „Powrót do przeszłości” wg M. Róg i P. Tokarskiego

1993 – „Anatewka”

1996 – „Góralska młodość” wg J. Reimschussela

1997 – „Romeo i Julia” wg W. Shakespeare’a

1998 – „Damy i huzary” wg A. Fredry

1999 – „Skąpiec” wg Moliera

2000 – „Mieszczanin szlachcicem” wg Moliera

 

Spektakle w latach 2001-2019 wystawione pod opieką mgr Elżbiety Karelus:

2002 – „Sen nocy letniej” wg W. Shakespeare’a

2003 – „Ciotka Karola” wg T. Brandona

2004 – „Uczone białogłowy” wg Moliera

2005 – „Ożenek” wg M. Gogola

2006 – „Szkoła żon” wg Moliera

2007 – „Sługa dwóch panów” wg C. Goldoniego

2008 – „Igraszki z diabłem” wg J. Drdy

2009 – „Bądźmy poważni na serio” wg O. Wilde’a

2010 – „Gwałtu, co się dzieje” wg A. Fredry

2011 – „Pan Jowialski” wg A. Fredry

2012 – „Świętoszek” wg Moliera

2013 – „Damy i huzary” wg A. Fredry

2014 – „Klub kawalerów” wg M. Bałuckiego

2015 – „Jak Wam się podoba” wg W. Shakespeare’a

2016 – „Upiór w kuchni” wg J. Majewskiego

2017 – „Ciotka Karola” wg T. Brandona

2018 – „Słomkowy kapelusz” wg E. Labiche’a

2019 – „ Porwanie Sabinek” wg J. Tuwima